Rok 2018

W kwietniu 2018 roku odbyła się I edycja naszego Seminarium Naukowego. I to jest właśnie odpowiednie miejsce, żeby o tym napisać i odpowiedzieć na pytanie: Jak to się zaczęło ?

A zaczęło się bardzo zwyczajnie… Do naszych skrzynek mailowych trafił mail z informacją, że jest możliwość uzyskania dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Od pewnego już czasu zastanawialiśmy się nad zorganizowaniem spotkania naukowego w progach naszego Wydziału, gdyż chcieliśmy pokazać, że chemia obliczeniowa jest gałęzią nauk chemicznych, która rozwija się w bardzo dynamiczny sposób. Jesteśmy sympatykami konferencji naukowych, gdzie dyskutuje się nie tylko aplikacyjne zastosowanie chemii obliczeniowej, ale także rozwój metod i procedur obliczeniowych. A zatem mail z informacją przyszedł w samą porę, gdyż postanowiliśmy stanąć do konkursu. I już się Państwo domyślają, że nasz projekt spotkał się z przychylnością i akceptacją, a to oznaczało, że pozyskaliśmy jedno ze źródeł finansowania. W latach 2014-2018 Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego był laureatem konkursu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW), a zatem dzięki statusowi naszego Wydziału, a także wsparciu i życzliwości Pani Dziekan Wydziału Chemii Pani Prof. dr hab. Anny Trzeciak, stało się możliwe urzeczywistnienie naszych marzeń :)

Zorganizowaliśmy dwudniowe seminarium zatytułowane:

 

Jak chemia obliczeniowa kształtuje strategie badawcze? (obecne trendy i strategie rozwojowe w metodach obliczeniowych)”

które odbyło się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 19-20.04.2018 roku. Nasze zaproszenie do wygłoszenia wykładów przyjęli przedstawiciele środowiska akademickiego, a także przemysłu farmaceutycznego. W progach naszego Wydziału gościliśmy wykładowców z Warszawy, Krakowa, Łodzi, a także przedstawicieli naszego lokalnego wrocławskiego środowiska akademickiego. Jesteśmy wdzięczni, że nasze zaproszenie przyjęli (Prelegenci zostaną wymienieni w kolejności alfabetycznej):

  • dr Grzegorz Banach (Physiolution GmbH)
  • dr hab. Sławomir Berski, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski)
  • dr Grzegorz Garbacz (Physiolution GmbH)
  • dr hab. Jarosław Handzlik, prof. PK (Politechnika Krakowska)
  • prof. dr hab. Aleksander Koll (Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu)
  • prof. dr hab. Zdzisław Latajka (Uniwersytet Wrocławski)
  • prof. dr hab. Irena Majerz (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)
  • dr Edward Majewski (Physiolution GmbH)
  • dr hab. Marcin Palusiak, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)
  • prof. dr hab. Szczepan Roszak (Politechnika Wrocławska)
  • dr hab. inż. Halina Szatyłowicz (Politechnika Warszawska)


Po zakończeniu obrad, w czasie podsumowania spotkania, uznaliśmy, że warto byłoby kontynuować takie seminaria/spotkania. W tym miejscu zadacie pewnie pytanie, a co jest wyjątkowego w naszych seminariach ? Odpowiemy humorystycznie, że wszystko i jeszcze jest tego tyle, że sami nie byliśmy w stanie tego zdefiniować :) Jednak poważnie rzecz ujmując, w naszej ocenie wyjątkowa jest formuła tych spotkań – a mianowicie sa one bezpłatne i otwarte dla każdego, kto kocha wiedzę, naukę i chce się dalej rozwijać. My ze swojej strony możemy się tylko starać, aby naszym słuchaczom i sympatykom zapewnić jak najlepszych wykładowców i jak najwyższy poziom merytoryczny spotkań. Chcemy również, aby nasi prelegenci reprezentowali sobą różne obszary badań naukowych i nie zawsze byli związani ze środowiskiem akademickim. Chętnie gościmy również przedstawicieli firm, gdyż współpraca z przemysłem, a w zasadzie bardziej trafne byłoby stwierdzenie, że wiedza co się dzieje obecnie w firmach chemicznych, farmaceutycznych, czy innych związanych nawet pośrednio z obszarem naszych zainteresowań, jest cenna.

Na zakończenie, tych rozważań – nie tylko historycznych – chcielibyśmy wspomnieć o wydaniu specjalnym „Wiadomości Chemicznych”, które dokumentuje nasze dwudniowe spotkanie. Więcej informacji znajdą Państwo w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej:

Wiadomosci_Chemiczne_1-2-2019
Zeszyt "Wiadomości Chemicznych" dokumentujący Seminarium

Oczywiście wydanie tego zeszytu nie byłoby możliwe, gdyby nie życzliwość Pana Profesora Zdzisława Latajki (redaktora naczelnego „Wiadomości Chemicznych”), a także Polskiego Towarzystwa Chemicznego jako wydawcy. W tym miejscu serdecznie dziękujemy za danie nam szansy stworzenia tego zeszytu, który jest dla nas bardzo ważny i to z wielu powodów… Zeszyt ten jednak nie powstałby, gdyby nie nasi wspaniali Wykładowcy, którzy poświęcili dodatkowo swój czas i wsparli całe przedsięwzięcie wspaniałymi artykułami naukowymi. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować raz jeszcze Pani:

dr hab. inż. Halinie Szatyłowicz (Politechnika Warszawska)

oraz Panom Profesorom:

dr hab. Sławomirowi Berskiemu, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski)
dr hab. Jarosławowi Handzlikowi, prof. PK (Politechnika Krakowska)
prof. dr hab. Zdzisławowi Latajce (Uniwersytet Wrocławski)
dr hab. Marcinowi Palusiakowi, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)

Może to nie wszystko, co możemy napisać o naszym PIERWSZYM SEMINARIUM, ale nigdy nie jest dość podziękowań, a zatem chcielibyśmy raz jeszcze podziękować WSZYSTKIM PAŃSTWU, którzy z życzliwością i zainteresowaniem odnieśliście się do naszego pomysłu.

Rok_2018_Wsparcie_finansowe

Data ostatniej modyfikacji: 14-09-2020 01:07:56