Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra

„Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra”

 
Szanowni Państwo, w ramach naszego FORUM chcemy dyskutować zagadnienia związane z szeroka pojętą „sztuczną inteligencją”, ale wychodzimy też naprzeciw „nauce jutra”, a zatem żyjąc teraz, chcemy zrobić ukłon w stronę osiągnieć, które w przeszłości przyczyniły się do postępu ludzkości, po to, aby móc odważnie patrzeć w przyszłość.

Nasza misja

Szanowni Państwo,

W nowym roku akademickim 2024/2025 wznawiamy aktywną działalność naszego Forum. Zapraszamy Państwa na już drugi w tym roku akademickim wykład. 21 listopada 2024 r. o godzinie 19:00 Pani mgr Natalia Romek, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i stypendystka programu BioLAB fundacji Fulbright Polska (staż w Oklahoma Medical Research Foundation w zespole prof. Gary'ego Gorbskiego), opowie o systemie AlphaFold:

"W obecnym świecie coraz częściej korzystamy z pomocy sztucznej inteligencji podczas skomplikowanych obliczeń lub w najprostszych aspektach naszego życia. Mimo to, nadal spotykamy się z dziedzinami, w których dopiero zaczyna się wykorzystywać sztuczną inteligencję. Jedną z tych dziedzin jest chemia strukturalna, w szczególności dotycząca struktury białek. W ramach wykładu zostanie zaprezentowane wykorzystanie programu AlphaFold, za który w październiku tego roku twórcy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. W ramach wykładu zostaną zaprezentowane możliwości i zastosowanie AlphaFolda na przykładzie anhydrazy węglanowej. Poruszony zostanie też aspekt odczytywania danych dostarczonych przez AlphaFold".




24 października 2024 r. (czwartek) o godzinie 19:00 nasze Forum gościło Panią dr hab. inż. Izabelę Czekaj, prof. Politechniki Krakowskiej. Pani Profesor w swojej prelekcji pt. "Mózg to za mało: Sztuczna inteligencja w krainie reakcji i kompleksowych procesów chemicznych" przedstawiła nam następujące zagadnienia:

Mózg to za mało: Sztuczna inteligencja w krainie reakcji i kompleksowych procesów chemicznych

dr hab. inż. Izabela Czekaj, prof. PK
Politechnika Krakowska

Prezentacja ma na celu przybliżenie słuchaczom konieczności zastosowań w chemii obliczeniowej sztucznej inteligencji, w szczególności do analizy licznych ścieżek reakcji w kompleksowych warunkach procesowych. Przedstawione zostaną pokrótce przykładowe procesy i aspekt licznych scenariuszy przy zmiennych parametrach procesu. Szczególna uwaga będzie zwrócona na ograniczone możliwości do samodzielnej interpretacji masywnych obliczeń DFT i konieczność użycia narzędzi sztucznej inteligencji. Ten aspekt będzie przedstawiony na przykładowych wynikach uzyskanych przy użyciu DFT dla kilku układów heterogenicznych w fazie gazowej.





W ramach trzeciego już wykładu, 6 czerwca 2024 r. (czwartek) o godzinie 19:00 nasze Forum gościło prof. dr hab. inż. Krzysztofa Walkowiaka (Politechnika Wrocławska). Pan Profesor w swoim wykładzie przybliżył nam temat "Zastosowanie metod uczenia maszynowego w sieciach komputerowych". Oto streszczenie wykładu Pana Profesora:

Zastosowanie metod uczenia maszynowego w sieciach komputerowych


prof. dr hab. inż. Krzysztof Walkowiak
Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Wrocławska

W ostatnich latach ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój sieci komputerowych są metody uczenia maszynowego. Wynika to głównie z dużej konkurencji na rynku usług sieciowych, co pociąga za sobą bezustanną potrzebę jednoczesnego usprawnienia działania sieci komputerowych oraz obniżania kosztów działania sieci komputerowych. W ramach wykładu zostaną omówione przykładowe zastosowania metod uczenia maszynowego w sieciach komputerowych. Zostaną przedstawione najnowsze technologie sieci komputerowych, w których stosowane są metody uczenia maszynowego, w tym: network automation, Intent-Based Networking, network digital twin. Zostaną również zaprezentowane najważniejsze wyzwania związane ze stosowaniem metod uczenia maszynowego w sieciach komputerowych, takie jak: dostęp do danych, potrzeba ciągłej aktualizacji modeli w związku ze zmieniającymi się wzorcami w sieciach, wyjaśnialne uczenie maszynowe (ang. Explainable Machine Learning). W czasie wykładu zostaną przedstawione wyniki badań naukowych uzyskane w ramach dwóch projektów NCN OPUS: „Optymalizacja kognitywnych sieci optycznych” (2018-2022) oraz „Zaawansowane metody optymalizacji wielowarstwowych sieci uwzględniających aplikacje” (2020-2024).




Za nami już drugi wykład w ramach Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra. 17 kwietnia (środa) o godz. 19:00 swoje wystąpienie wygłosił Pan dr Piotr Wróbel (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii). Jeśli chcą Państwo otrzymywać informacje o działalności Forum, prosimy o kontakt mailowy z nami, abyśmy mogli wysłać Państwu linki do spotkań (nie tylko w ramach Forum, ale też Seminarium Chemików Teoretyków "Hamiltonian" - obie inicjatywy mają formułę online).

Oto streszczenie wykładu dr. Piotra Wróbla (17.04.2024, 19:00):

Metody uczenia maszynowego dla chemii obliczeniowej

Piotr Wróbel

Prezentacja ma na celu przybliżenie słuchaczom możliwości zastosowań w chemii obliczeniowej metod uczenia maszynowego, w szczególności uczenia głębokiego. Przedstawione zostaną pokrótce podstawowe założenia wspomnianych metod. Szczególna uwaga będzie zwrócona na wykorzystanie sieci neuronowych do wspomagania symulacji dynamiki molekularnej. Ten aspekt będzie przedstawiony na przykładowych wynikach uzyskanych przez Autora dla kilku układów w fazie ciekłej.






Wykład inaugurujący działalność Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra, 28 lutego o 19:00, wygłosił Pan Piotr Orzechowski, założyciel firmy Infermedica, która tworzy rozwiązania do wstępnej diagnostyki objawów chorobowych z użyciem sztucznej inteligencji. Oto streszczenie Jego wystąpienia:

Sztuczna Inteligencja w zdrowiu i nie tylko


Piotr Orzechowski

Celem prezentacji jest przedstawienie kluczowych trendów, wyzwań i ryzyk związanych z błyskawicznym rozwojem sztucznej inteligencji (w szczególności Generative AI). Przedstawione zostaną wybrane najnowsze osiągnięcia i możliwości sztucznej inteligencji, oraz poruszymy takie zagadnienia jak wpływ AI na edukację, medycynę, cyberbezpieczeństwo oraz rynek pracy. W ramach prezentacji opowiem też o praktycznych wyzwaniach biznesowych na bazie wykorzystania AI w celu wsparcia opieki zdrowotnej na przykładzie firmy Infermedica. Prezentacja ma charakter nietechniczny.




Założyciele Forum:

dr hab. Aneta Jezierska, prof. UWr
dr Kamil Wojtkowiak

współpracownicy (wymienieni w kolejności alfabetycznej):

prof. dr hab. Mirosław Czarnecki
dr hab. inż. Lucjan Jerzykiewicz, prof. UWr
dr hab. Sylwester Mazurek, prof. UWr
dr hab. Jarosław J. Panek, prof. UWr

Nasza misja

Szanowni Państwo,



Zapraszamy Państwa na spotkania (online) w ramach „Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra”.
Działalność „Forum” mamy nadzieję zainicjować w lutym 2024 roku.

Co jest naszym celem ?

Jak nazwa wskazuje chcielibyśmy, aby tematyka spotkań dotyczyła zagadnień związanych z szeroko pojętą sztuczną inteligencją, ale także różnego rodzaju zagadnień technologicznych. Mamy nadzieję, że nasze zaproszenia przyjmą eksperci z wielu dziedzin „nauki jutra”, gdyż wraz z nimi będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie – co nam może zaoferować przyszłość najbliższa, albo ta trochę dalsza, np. w dziedzinie ochrony środowiska, nowych leków, nowych technologii, ale nie tylko … chcemy być interdyscyplinarni i wspólnie z naszymi Gośćmi poznawać różne obszary wiedzy, a może w ten sposób wspólnie znajdziemy odpowiedź na pytania, które Natura postawiła nauce, a na które nadal poszukujemy odpowiedzi ? Zdajmy się na los i wspaniałą przygodę naukową, którą mamy nadzieję, że stanie się nasze „Forum” :)

Do kogo jest adresowane „Forum”?

Do każdego, kto ciekawy jest wiedzy, świata i ludzi. U nas znajdzie miejsce każdy, kto zechce poszerzać swoją wiedzę i spróbować rozwiązać zagadki wszechświata.

Spotkania odbywać się będą co 2 miesiące jako webinaria w ramach platformy MS Teams.
Data ostatniej modyfikacji: 20-11-2024 13:16:41