Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra

„Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra”

Medalion
Szanowni Państwo, powitał Państwa rysunek przedstawiający medalion, na którym znalazł się symbol operatora energii całkowitej – Hamiltoniana. Medaliony łączą najczęściej przeszłość z teraźniejszością i poprzez tradycję i doświadczenie, dają nam nadzieję na lepszą przyszłość. W ramach naszego FORUM chcemy dyskutować zagadnienia związane z szeroka pojętą „sztuczną inteligencją”, ale wychodzimy też naprzeciw „nauce jutra”, a zatem żyjąc teraz, chcemy zrobić ukłon w stronę osiągnieć, które w przeszłości przyczyniły się do postępu ludzkości, po to, aby móc odważnie patrzeć w przyszłość.

Szanowni Państwo,

Za nami już drugi wykład w ramach Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra. 17 kwietnia (środa) o godz. 19:00 swoje wystąpienie wygłosił Pan dr Piotr Wróbel (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii). Jeśli chcą Państwo otrzymywać informacje o działalności Forum, prosimy o kontakt mailowy z nami, abyśmy mogli wysłać Państwu linki do spotkań (nie tylko w ramach Forum, ale też Seminarium Chemików Teoretyków "Hamiltonian" - obie inicjatywy mają formułę online).

Oto streszczenie wykładu dr. Piotra Wróbla (17.04.2024, 19:00):

Metody uczenia maszynowego dla chemii obliczeniowej

Piotr Wróbel

Prezentacja ma na celu przybliżenie słuchaczom możliwości zastosowań w chemii obliczeniowej metod uczenia maszynowego, w szczególności uczenia głębokiego. Przedstawione zostaną pokrótce podstawowe założenia wspomnianych metod. Szczególna uwaga będzie zwrócona na wykorzystanie sieci neuronowych do wspomagania symulacji dynamiki molekularnej. Ten aspekt będzie przedstawiony na przykładowych wynikach uzyskanych przez Autora dla kilku układów w fazie ciekłej.






Wykład inaugurujący działalność Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra, 28 lutego o 19:00, wygłosił Pan Piotr Orzechowski, założyciel firmy Infermedica, która tworzy rozwiązania do wstępnej diagnostyki objawów chorobowych z użyciem sztucznej inteligencji. Oto streszczenie Jego wystąpienia:

Sztuczna Inteligencja w zdrowiu i nie tylko


Piotr Orzechowski

Celem prezentacji jest przedstawienie kluczowych trendów, wyzwań i ryzyk związanych z błyskawicznym rozwojem sztucznej inteligencji (w szczególności Generative AI). Przedstawione zostaną wybrane najnowsze osiągnięcia i możliwości sztucznej inteligencji, oraz poruszymy takie zagadnienia jak wpływ AI na edukację, medycynę, cyberbezpieczeństwo oraz rynek pracy. W ramach prezentacji opowiem też o praktycznych wyzwaniach biznesowych na bazie wykorzystania AI w celu wsparcia opieki zdrowotnej na przykładzie firmy Infermedica. Prezentacja ma charakter nietechniczny.




Założyciele Forum:

dr hab. Aneta Jezierska, prof. UWr
mgr Kamil Wojtkowiak

współpracownicy (wymienieni w kolejności alfabetycznej):

prof. dr hab. Mirosław Czarnecki
dr hab. inż. Lucjan Jerzykiewicz, prof. UWr
dr hab. Sylwester Mazurek
dr hab. Jarosław J. Panek, prof. UWr

Nasza misja

Szanowni Państwo,



Zapraszamy Państwa na spotkania (online) w ramach „Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra”.
Działalność „Forum” mamy nadzieję zainicjować w lutym 2024 roku.

Co jest naszym celem ?

Jak nazwa wskazuje chcielibyśmy, aby tematyka spotkań dotyczyła zagadnień związanych z szeroko pojętą sztuczną inteligencją, ale także różnego rodzaju zagadnień technologicznych. Mamy nadzieję, że nasze zaproszenia przyjmą eksperci z wielu dziedzin „nauki jutra”, gdyż wraz z nimi będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie – co nam może zaoferować przyszłość najbliższa, albo ta trochę dalsza, np. w dziedzinie ochrony środowiska, nowych leków, nowych technologii, ale nie tylko … chcemy być interdyscyplinarni i wspólnie z naszymi Gośćmi poznawać różne obszary wiedzy, a może w ten sposób wspólnie znajdziemy odpowiedź na pytania, które Natura postawiła nauce, a na które nadal poszukujemy odpowiedzi ? Zdajmy się na los i wspaniałą przygodę naukową, którą mamy nadzieję, że stanie się nasze „Forum” :)

Do kogo jest adresowane „Forum”?

Do każdego, kto ciekawy jest wiedzy, świata i ludzi. U nas znajdzie miejsce każdy, kto zechce poszerzać swoją wiedzę i spróbować rozwiązać zagadki wszechświata.

Spotkania odbywać się będą co 2 miesiące jako webinaria w ramach platformy MS Teams.
Data ostatniej modyfikacji: 18-04-2024 23:07:11