Otwarte Seminaria

VII Otwarte Seminarium (Webinarium)
"Od teorii do eksperymentu ..."
15 lutego 2024 r.


Szanowni Państwo,

W dniu 15.02.2024 r. miało miejsce nasze VII Seminarium/Webinarium w ramach corocznych spotkań „Od teorii do eksperymentu…”, które już powoli stają się tradycją :) W tym roku postanowiliśmy poszukać Świętego Graala w nauce, stąd pełny tytuł naszego tegorocznego spotkania był następujący:

"Od teorii do eksperymentu: w poszukiwaniu Świętego Graala w nauce"


Gdy już został wymyślony tytuł Seminarium, trzeba było przystąpić do realizacji pomysłu. W pracach organizacyjnych pomogło mi dwóch gentlemanów: Pan dr hab. Jarosław J. Panek, prof. UWr i Pan mgr Kamil Wojtkowiak (Kamil w ubiegłym roku dołączył oficjalnie do naszego skromnego grona organizatorów). Jak już stało się zwyczajem, idee naukowe i formę samego seminarium długo omawialiśmy rozważając wszelkie za i przeciw. Podejmowaliśmy decyzje, zmienialiśmy już podjęte decyzje … były emocje, a czasem nawet brak emocji, reasumując „działo się” :) Rezultatem naszych dyskusji i decyzji było postanowienie, aby i w tym roku utrzymać formę naszego Seminarium jako Webinarium :) Przemawiał za tym fakt, że w tej formule możemy gościć zarówno Wykładowców, jak i Uczestników z całego kraju, a także osoby które np. wyjechały z kraju na czas ferii zimowych, albo na czas przerwy międzysemestralnej. Zastanawialiśmy się, jak rok temu, nad formułą hybrydową spotkania, ale jeszcze w tym roku nie odważyliśmy się na jej zastosowanie (może się uda za rok :)). Trzeba mieć cel i nadzieję :). Jak Państwo mogli wyczytać w ubiegłorocznym podsumowaniu spotkania, przyświeca nam zasada, aby iść z duchem czasu i jakoś się staramy … :) Wychodzi nam to lepiej lub gorzej, ale przynajmniej coś się dzieje :)

Raz jeszcze DZIĘKUJEMY naszym Wspaniałym Wykładowcom za ich trud i poświęcenie, a także za to, że podzielili się z nami swoja wiedzą, pasjami, pokazali świat swoich badań naukowych – a nawet wiele różnych światów :). Swoimi prezentacjami sprawiliście Państwo, że ten dzień był wyjątkowy, jedyny i niepowtarzalny. Pokazaliście, że każdy z nas i wszyscy razem poszukujemy Świętego Graala w nauce. Jest to piękny symbol dążenia do prawdy, zrozumienia praw Natury, a może chęci uchwycenia czegoś nieuchwytnego ? Mam świadomość, że dla każdego z nas Święty Graal może oznaczać coś innego i dlatego jest to symbol, który pozwala nam marzyć i dopuszcza różne interpretacje, kreatywność etc. W tym momencie nie napiszę już nic więcej i postawię kropkę, tak, aby każdy z nas miał dowolność czynienia dociekań i dalszych rozważań :) Dziękujemy Uczestnikom SEMINARIUM/WEBINARIUM za to, że z nami byliście, że wysłuchaliście wykładów i zadawaliście pytania, że obejrzeliście film przygotowany przez naszych najmłodszych współpracowników - Państwa Studentów realizujących prace licencjackie w naszym zespole, a także, że towarzyszyliście Kamilowi w trakcie warsztatów dotyczących narzędzi cheminformatycznych. Państwo sprawiacie swoją obecnością i zaangażowaniem, że Jarek, Kamil i ja chcemy co roku tworzyć „Od teorii do eksperymentu…”. Drodzy Państwo, wraz z nami piszecie historię tych spotkań, co podkreślamy, bo jest to faktem i ważnym elementem. Naszemu gronu FANÓW/PRZYJACIÓŁ, dziękujemy, jak co roku, że Jesteście zawsze z nami i że możemy liczyć na Wasze wsparcie :) Siedem lat to kawał czasu … :)

Dziękujemy również Władzom Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego: Panu Dziekanowi Sławomirowi Berskiemu i Panu Prodziekanowi Marcinowi Sobczykowi za wsparcie i pomoc w trakcie prac organizacyjnych. Pani mgr Beacie Kizior dziękujemy za przygotowanie okładki książki abstraktów. Dziękujemy Wszystkim Państwu, którzy okazaliście nam życzliwość i chociażby wsparliście nas dobrym słowem. Dla nas te gesty sympatii znaczą bardzo wiele :)

Nie zapominamy także, jak co roku, podziękować Trollom i Chochlikom,* gdyż za bardzo nam nie przeszkadzali – borykaliśmy się z problemami technicznymi, ale tak już jest, że zawsze coś nieprzewidzianego może się zdarzyć. W przyszłym roku, mamy nadzieję, zorganizować dla Państwa VIII edycję naszego corocznego spotkania „Od teorii do eksperymentu …" Proszę jednak już teraz, zgodnie z naszą tradycją: ZOSTAŃCIE Z NAMI !!! 

A zatem nasze VII jubileuszowe Seminarium przeszło już do historii …

* mianem Trolli i Chochlików określiliśmy problemy techniczne, z którymi przyszło nam się zmierzyć w trakcie trwania Seminarium/Webinarium.

Wszelkie istotne informacje, czyli listę z nazwiskami Państwa Wykładowców, Książkę Abstraktów etc. - znajdą Państwo tradycyjnie w naszym oryginalnym ogłoszeniu o Seminarium/Webinarium, które pozostawiamy poniżej:

Szanowni Państwo,

zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w VII (jubileuszowej) edycji seminarium naukowego/minikonferencji organizowanego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, które odbędzie się dnia 15 lutego 2024 roku (prosimy zarezerwować cały dzień, ponieważ planujemy 14 wykładów i interaktywne warsztaty dotyczące narzędzi cheminformatycznych). Nasze obrady będą mieć, już chyba można powiedzieć – tradycyjnie, formułę webinarium (spotkanie online) w ramach platformy MS Teams. W tym roku seminarium postanowiliśmy zatytułować:

"Od teorii do eksperymentu: w poszukiwaniu Świętego Graala w nauce"

Jak wynika z tytułu, który proponujemy, w tym roku chcemy się skupić na tematach naukowych, które pozostają nierozwiązane pomimo lat badań, bądź też dużo o nich wiemy, ale nadal stanowią wyzwanie. Tak, tak są takie obszary nauki…, ale o tym będzie znacznie więcej w czasie naszego spotkania, na które serdecznie Państwa zapraszamy : )

Zapraszamy również do zapoznania się z aktualnymi wersjami PLANU OBRAD oraz Książki Abstraktów (które będziemy aktualizować na bieżąco).

Seminarium, jak co roku, będzie miało formułę otwartą - udział jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych, a w szczególności dla uczniów szkół, studentów, studentów-doktorantów. Prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenie nam chęci uczestnictwa, a wtedy wyślemy zainteresowanym link do spotkania (jest to podyktowane troską o komfort techniczny naszego spotkania, który chcemy zapewnić przede wszystkim Państwu). Seminarium odbędzie się w ramach platformy MS Teams.

Nasze zaproszenie do wygłoszenia wykładów w tegorocznej edycji spotkania przyjęli (wymienieni w kolejności alfabetycznej) Prelegenci:

 • dr Rafał Bachorz (SimulationsPlus)
 • dr Kacper Błaziak (Uniwersytet Warszawski)
 • prof. dr hab. Artur Błażejewski (Uniwersytet Wrocławski)
 • dr hab. Mateusz Brela (Uniwersytet Jagielloński)
 • dr hab. inż. Przemysław Bukowski, prof. UPWr (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
 • dr Lidia Chomicz-Mańka (Uniwersytet Gdański)
 • dr hab. Ewa Dudziak, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski)
 • dr hab. Andrzej Eilmes, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)
 • mgr Teresa Glomb (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)
 • dr hab. Monika Kijewska (Uniwersytet Wrocławski)
 • mgr inż. Bernard Knutel (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
 • mgr Monika Kołodziejczak (Wrocławska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT)
 • dr hab. Ewelina Ksepko, prof. PWr (Politechnika Wrocławska)
 • dr hab. Adam Kubas, prof. IChF (Polska Akademia Nauk)
 • mgr inż. Jakub Warachim (Politechnika Wrocławska)
 • mgr inż. Paulina Wojtko (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Nasze tegoroczne spotkanie zakończy (jak już wspomniałam powyżej) interaktywny kurs zatytułowany: „Zastosowanie narzędzi cheminformatycznych w poszukiwaniu związków aktywnych biologicznie”, który poprowadzi Pan mgr Kamil Wojtkowiak.


Kontakt z Organizatorami:

Aneta Jezierska & Jarosław Panek & Kamil Wojtkowiak

aneta.jezierska@uwr.edu.pl
jaroslaw.panek@uwr.edu.pl
kamil.wojtkowiak@uwr.edu.pl

HISTORIA OTWARTYCH SEMINARIÓW "OD TEORII DO EKSPERYMENTU"

WCh_1-2-2019_DBC
Seminarium 19-20.04.2018
Plan_Seminarium_mini
Seminarium 13.02.2019
Plan_Seminarium_mini
Seminarium 13.02.2020

Plan_Seminarium_mini
Seminarium 18.02.2021

Plan_Seminarium_mini
Seminarium 16.02.2022

Plan_Seminarium_mini
Seminarium 15.02.2023
Data ostatniej modyfikacji: 17-02-2024 23:46:24